سیستم های حفاظتی و نظارتی

چگونگی انتخاب بهترین لنز دوربین مداربسته

راهنمای انتخاب بهترین لنز دوربین مداربسته

لنز ثابت، لنز متغیر فوکال، PTZ؟ کدام گزینه درست است؟

یکی از مهم‌ترین ملاحظات در انتخاب دوربین امنیتی، اطمینان حاصل کردن از اینکه دوربین پوشش مطلوب منطقه‌ای که در حال نظارت بر آن است را فراهم می‌کند. مکان دوربین و فاصله از منطقه نظارتی، بخشی اساسی از دید دوربین را تشکیل می‌دهند. اغلب، مکان دوربین ممکن است به دلیل نوع ساختمان، مسیر کابل و اشیاءی که مسیر دید دوربین را مسدود می‌کنند ، محدود شود. با دقت در نظر گرفتن انتخاب لنز دوربین مداربسته ، بسیاری از موانع می‌توانند مورد بررسی، کاهش یا حذف قرار گیرند. آشنایی با ویژگی‌ها، مزایا و معایب هر نوع لنز دوربین مداربسته می‌تواند کمک کند تا موارد مشکل‌ساز را برطرف کنید.

فهمیدن لنز دوربین مداربسته می‌تواند فرآیندی پیچیده باشد. هر چند اعدادی که با لنز دوربین مداربسته لیست شده‌اند به نظر می‌آیند که به اندازه کافی ساده هستند، اما دشوار است که معنای پشت این اعداد را بفهمید.

برای به دست آوردن بهترین انتخاب‌ها برای لنز دوربین مداربسته ، مهم است که ابتدا درکی از انواع و عوامل اساسی آنها کسب کنید. اکنون ادامه مطلب را بخوانید تا بیاموزید چگونه می‌توانید لنز دوربین مداربسته مناسب را انتخاب کرده و بهترین دوربین‌های امنیتی با لنز گسترده / لنز متغیر فوکال را که بیشترین مورد استفاده شما را تشکیل می‌دهند، پیدا کنید.

انواع لنز دوربین‌های مدار بسته

سه نوع اصلی لنز دوربین مداربسته وجود دارد: ثابت، متغیر فوکال و زوم. هر نوع لنز ویژگی‌هایی دارد که از دیگران متفاوت است، و هر کدام مکان خود را دارند که بستگی به برنامه دارد. طول فوکال و قابلیت تنظیم طول فوکال، تعیین کننده نوع لنز دوربین مداربسته است. طول‌های فوکال به میلیمتر اعلام می‌شود و هرچه طول فوکال کوچکتر باشد، میدان دید بزرگتری خواهد داشت. برای دوربین‌های امنیتی، این بر میدان دید افقی و عمودی تأثیر می‌گذارد، با این حال، در برنامه‌های عادی، اغلب میدان دید افقی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

لنز دوربین مداربسته ثابت:

این نوع لنز دارای طول فوکال ثابتی است. این لنزها دارای یک میدان دید افقی ثابت هستند و برای تغییر مقدار جزئیات قابل مشاهده، شما باید مکان دوربین را نزدیک‌تر یا دورتر از منطقه نظارتی حرکت دهید. لنزهای ثابت در برنامه‌های مشاهده عمومی یا زمانی که منطقه نظارتی کوچک باشد، مانند یک لابی یا ورودی، عملکرد خوبی دارند. لنزهای ثابت همچنین ارزانترین لنزها هستند.

لنز دوربین مداربسته متغیر فوکال:

لنز با طول فوکال قابل تنظیم. یکی از تنظیمات رایج برای یک لنز متغیر فوکال از 3 میلیمتر تا 9 میلیمتر است. این تنظیم به شما امکان می‌دهد تا میدان دید افقی را به صورت دستی در دوربین تنظیم کنید، این امر به شما امکان می‌دهد تا یک دوربین را در فاصله از منطقه نظارتی قرار دهید و سپس میدان دید را به منظور کسب جزئیات بیشتر در تصویر، محدود کنید. این بسیار مهم است زمانی که محدودیت‌هایی برای نصب دوربین وجود دارد. این معمولاً یک وضعیت بسیار رایج در طراحی نظارت ویدیویی است زمانی که جزئیات یک صحنه مورد نیاز است، به عنوان مثال در یک دروازه، اما دروازه 50 فوت از ساختمان فاصله دارد.

لنز دوربین مداربسته زوم:

بسیار شبیه به لنزهای متغیر فوکال با دو استثناء. اول، لنزهای زوم به طور معمول موتوریزه هستند. این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید طول فوکال لنز را از طریق یک رابط کاربری مانند یک دسته جوی‌ استیک یا از طریق نرم‌افزار مدیریت ویدیو تنظیم کنید. ثانیاً، محدوده تنظیم برای یک لنز زوم دوربین امنیتی معمولاً از یک لنز متغیر فوکال بسیار بزرگتر است. به عنوان مثال، یک مدل دوربین دارای تنظیم طول فوکال از 4.3 میلیمتر تا 129 میلیمتر است.

تنظیمات لنز زوم معمولاً به عنوان نسبت زوم اپتیکال بیان می‌شود، که تفاوت بین کوچک‌ترین و بزرگ‌ترین طول فوکال‌ها است. با مثال فوق، این یک نسبت زوم اپتیکال 30x (4.3 میلیمتر * 30 = 129 میلیمتر) دارد. دوربین‌های امنیتی با لنز زوم به طراح امکان می‌دهند یک دوربین را نصب کند و سپس لنز را به منطقه دورتری برای نظارت با جزئیات بیشتر بزند. یک مثال از این موضوع نصب یک دوربین در خارج از یک ساختمان و سپس بزوم لنز به یک درازوی 150 فوتی است، که این کار انجام می‌شود به اندازه کافی جزئیات را برای شناسایی یک خودرو در حالی که به درازو وارد می‌شود، فراهم می‌کند.

این منجر به صرفه‌جویی قابل توجه در هزینه‌های نصب مقایسه با نصب یک دوربین در درازو 150 فوتی می‌شود. اگرچه لنز زوم به طور معمول گرانتر از لنزهای ثابت و متغیر فوکال هستند، در برنامه مناسب، می‌توانند بیشترین قابلیت تحمل را داشته باشند.

سه نوع اصلی لنز، ثابت، متغیر فوکال و زوم، هرکدام کاربردهایی دارند که بهترین تصویر و جزئیات ممکن را برای منطقه نظارتی فراهم می‌کنند. لنزهای ثابت هزینه کمتری دارند اما برای تغییر میدان دید باید به صورت فیزیکی حرکت کنند. لنزهای متغیر فوکال به طور معمول انعطاف پذیرتری را با مواضع نصب ارائه می‌دهند زیرا می‌توانید میدان دید را تنظیم کنید، اما هزینه آنها بیشتر از ثابت است. لنزهای زوم بیشترین تغییرات میدان دید را ارائه می‌دهند اما به قیمت بیشتری نسبت به لنزهای ثابت یا متغیر فوکال هستند.

یک طراح سیستم نظارت ویدیویی می‌تواند با کمک در انتخاب صحیح بین لنزهای ثابت، متغیر فوکال و زوم، اطمینان حاصل کند که شما یک سیستم دریافت می‌کنید که توقعات شما را برآورده می‌کند یا حتی از آنها بیشتر.

لنز گسترده زاویه در مقابل لنز تله‌فوتو

لنزهای ثابت شامل دو دسته: لنزهای گسترده زاویه و لنزهای تله‌فوتو هستند که طول فوکال‌های مختلفی دارند.

لنز گسترده زاویه طول فوکال کوتاهی دارد و می‌تواند یک میدان دید گسترده‌تر از یک لنز معمولی داشته باشد. به طور معمول، دوربین‌های امنیتی با لنز 2.8 میلیمتر به عنوان دوربین‌های گسترده زاویه محسوب می‌شوند زیرا می‌توانند حدود 100 درجه میدان دید گسترده ارائه دهند. همچنین، یک نوع خاص از دوربین گسترده زاویه وجود دارد که از دو لنز دوگانه برای پوشش یک نمای 180 درجه‌ای استفاده می‌کند.

لنزهای تله‌فوتو، به عکس لنزهای گسترده زاویه، طول فوکال بلندی دارند و برای ثبت اشیاء دور با وضوح و جزئیات عالی طراحی شده‌اند. اغلب برای نظارت بر مناطق باریک مانند راهروها استفاده می‌شوند.

زیرا لنزهای گسترده زاویه و لنزهای تله‌فوتو مزایا و معایب خود را دارند، برخی از تولیدکنندگان توانایی ترکیب آنها را دارند و از آنها بهره می‌برند. مثال خوبی از این موضوع می‌تواند محصول Reolink TrackMix باشد که دارای لنز گسترده زاویه برای پوشش یک منطقه گسترده و همچنین لنز تله‌فوتو برای ارائه جزئیات دور باشد.

لنز زوم دستی در مقابل لنز زوم موتوری

لنزهای متغیر فوکال می‌توانند به دو نوع زیر تقسیم شوند: لنزهای زوم دستی و لنزهای زوم موتوری. لنزهای زوم دستی نیازمند تنظیم دستی تمرکز لنز توسط کاربران هستند با چرخاندن یک شیار یا حرکت یک کلید، در حالیکه لنزهای زوم موتوری می‌توانند به طور خودکار طول فوکال دوربین را تنظیم کنند تا تصاویر خودکار بدون فوکوس را ارائه دهند.

اکثر دوربین‌های امنیتی متغیر فوکال با لنزهای زوم موتوری برای عملیات راحت مجهز هستند، مانند دوربین‌ PTZ . کاربران می‌توانند زوم را از طریق نرم‌افزار موبایل یا کلاینت دسکتاپ تنظیم کنند.

با اسپرلوس فناوری همراه باشید .

جهت خرید دوربین مداربسته داهوا و دوربین مداربسته تیاندی با انواع لنز کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *